Americký archeológ Hiram Bingham sa roku 1911 vydal na pátraciu exkurziu ohľadom legendárneho opusteného mesta Vilcabamba. Namiesto toho však objavil na vrchole impozantného vrchu skryté terasovité polia, príbytky, schodiská a chrámy s precízne opracovanými kameňmi tak, aby každý zapadol na svoje miesto.
Senzačný nález bol pravdepodobne vybudovaný v 15. storočí ako súkromná ríša najmocnejšieho inkského panovníka Pachacuteca alebo pevnostť, ktorú vybudoval s cieľom dobyť amazonskú panvu.
Machu Pichcu malo posvätný charakter, pretože inkskí šamani využívali obrovksé žulové kamene na prepojenie s druhým svetom alebo na predpovedanie rovnodenností či slnovratov. Nikto však nevie ako sa tieto kamene dostali na vrchol strmých hôr, pretože Inkovia nepoznali koleso.
Mesto Inkov však museli jeho obyvatelia náhle opustiť kvôli neľútostnemu prepadu španielskych conquistadorov. Títo dobyvatelia popravili posledného potomka Pachacuteca a Machu Picchu izolovali.
Najkrajšia cesta, ktorou sa dá dostať na Machu Picchu je nasadnúť v blizkom Cuzcu na vlak.
Z vlaku je potrebné však na úpätí hory vystúpiť a vydať sa pešo na troj alebo viac dňovú cestu po starobylom inkskom chodníku vo výške 3000 metrov. Na konci výstupu sa ako odmena rozprestiera majestátny výhľad na ceý komplex.